Back to Top

Research Track

Research Session 1

Engineering, Development and developer aspects of Web applications I

6th Wednesday. 14.00 - 15.30 - Place: Europa Room

Session chair: TBA
  • 14.00 - Glenda Toala-Sanchez, Cristina Cachero, Santiago Meliá and Mauricio Diéguez. Evaluating the impact of Web developers' personality in the intention of use of Model-Driven Engineering: an observational study
  • 14.30 - Daniel Correa, Raul Mazo, Gloria Lucia Giraldo Gómez and Fernando Arango Isaza. CME – a Web Application Framework Learning Technique based on Concerns, Micro-Learning and Examples
  • 15.00 - Dongdong Du, Xingzhang Ren, Yupeng Wu, Jien Chen, Wei Ye, Jinan Sun, Xiangyu Xi, Qing Gao and Shikun Zhang. Refining Traceability Links between Vulnerability and Software Component in A Vulnerability Knowledge Graph

Research Session 2

Web and social media content and its processing I

6th Wednesday. 14.00 - 15.30 - Place: García Matos Room

Session chair: TBA
  • 14.00 - Gaby Budel, Lennart Hoogenboom, Wouter Kastrop, Nino Reniers and Flavius Frasincar. Predicting User Flight Preferences in an Airline E-Shop
  • 14.30 - Miyoung Han, Pierre-Henri Wuillemin and Pierre Senellart. Focused Crawling through Reinforcement Learning
  • 15.00 - Govind Govind, Céline Alec and Marc Spaniol. Semantic Fingerprinting: A Novel Method for Entity-level Content Classification
  • 15.15 - Guangyuan Piao and John G. Breslin. Learning to Rank Tweets with Author-based Long Short-Term Memory Networks

Research Session 3

Engineering, Development and developer aspects of Web applications II

6th Wednesday. 16.00 - 17.30 - Place: Europa Room

Session chair: TBA
  • 16.00 - Andreas Rau, Jenny Hotzkow and Andreas Zeller. Transferring Tests Across Web Applications
  • 16.30 - Erik Wittern, Alan Cha and Jim Laredo. Generating GraphQL-Wrappers for REST(-like) APIs
  • 17.00 - Sebastian Heil, Valentin Siegert and Martin Gaedke. ReWaMP: Rapid Web Migration Prototyping leveraging WebAssembly

Research Session 4

Web and social media content and its processing II

6th Wednesday. 16.00 - 17.30 - Place: García Matos Room

Session chair: TBA
  • 16.00 - Alejandro Cortiñas, Miguel R. Luaces and Tirso V. Rodeiro. A Case Study on Visualizing Large Spatial Datasets in a Web-based Map Viewer
  • 16.30 - Gabriela Bosetti, Sergio Firmenich, Alejandro Fernández, Martin Wischenbart, Gustavo Rossi and Damiano Distante. Towards full end-users control of social recommendations
  • 16.45 - Peter Kalchgruber, Wolfgang Klas, Nour Jnoub and Elaheh Momeni. FactCheck - Identify and Fix Conflicting Data on the Web
  • 17.00 - Matthias T. Frank and Viliam Simko. Semantic Data Stream Enrichment and Shape Constraint Validation Based on Collaboratively Created Annotations

Research Session 5

Enabling and supporting Technologies I

7th Thursday. 11.00 - 12.30 - Place: Europa Room

Session chair: TBA
  • 11.00 - Ben Spencer, Michael Benedikt and Pierre Senellart. Form Filling based on Constraint Solving
  • 11.30 - Rucha Bapat, Pavel Kucherbaev and Alessandro Bozzon. Effective Crowdsourced Generation of Training Data for Chatbots Natural Language Understanding
  • 11.45 - Juan Antonio Pereira and Óscar Díaz. Chatbot dimensions that matter: lessons from the trenches
  • 12.00 - Maxim Bakaev, Sebastian Heil, Vladimir Khvorostov and Martin Gaedke. HCI Vision for Automated Analysis and Mining of Web User Interfaces

Research Session 6

Open Data

7th Thursday. 11.00 - 12.30 - Place: García Matos Room

Session chair: TBA
  • 11.00 - Fathoni Arief Musyaffa, Lavdim Halilaj, Yakun Li, Orlandi Fabrizio, Hajira Jabeen and Sören Auer. OpenBudgets.eu: A Platform for Semantically Representing and Analyzing Open Fiscal Data
  • 11.30 - Nasredine Cheniki, Yacine Sam, Nizar Messai and Abdelkader Belkhir. Context-aware and Linked Open data based service discovery
  • 12.00 - Rudolf Eckelberg, Vytor Bezerra Calixto, Marina Pimentel, Marcos Didonet Del Fabro, Marcos Sunyé, Leticia M. Peres, Eduardo Todt, Thiago Alves, Adriana Dragone and Gabriela Schneider. Educational Open Government Data: from requirements to end users

Research Session 7

Enabling and supporting Technologies II

7th Thursday. 14.00 - 15.30 - Place: Europa Room

Session chair: TBA
  • 14.00 - Andrea Gallidabino and Cesare Pautasso. Decentralized Computation Offloading on the Edge with Liquid WebWorkers
  • 14.30 - José Matías Rivero, Mario Matias Urbieta, Sergio Firmenich, Mauricio Witkin, Ramón Serrano, Viviana Elizabeth Cajas and Gustavo Rossi. Improving Legacy Applications with Client-side Augmentations
  • 15.00 - Noé Domínguez-Porras and In-Young Ko. Mashup Recommendation for Trigger Action Programming
  • 15.15 - Wesley Siqueira and Laercio Augusto Baldochi. Leveraging Analysis of User Behavior from Web Usage Extraction over DOM-tree Structure

Research Session 8

Semantic Web and AI

7th Thursday. 14.00 - 15.30 - Place: García Matos Room

Session chair: TBA
  • 14.00 - Abdullah Abbas, Pierre Genevès, Cécile Roisin and Nabil Layaïda. Selectivity Estimation for SPARQL Triple Patterns with Shape Expre
  • 14.30 - Claus Stadler, Muhammad Saleem and Jens Lehmann. Efficiently pinpointing SPARQL query containments
  • 15.00 - Fred C. Santos, Umberto S. Costa and Martin A. Musicante. A Bottom-Up Algorithm for Answering Context-Free Path Queries in Graph Databases
  • 15.15 - André Langer and Martin Gaedke. DaQAR - An ontology for the uniform exchange of comparable Linked Data Quality Assessment Requirements

Research Session 9

Internet of Things & Web of Things

8th Friday. 09.00 - 10.30 - Place: Europa Room

Session chair: TBA
  • 09.00 - Ana Cristina Franco Da Silva, Pascal Hirmer, Uwe Breitenbücher, Oliver Kopp and Bernhard Mitschang. TDLIoT: A Topic Description Language for the Internet of Things
  • 09.30 - Nathalie Moreno, Manuel F. Bertoa, Gala Barquero, Loli Burgueño, Javier Troya, Adrián García-López and Antonio Vallecillo. Managing Uncertain Complex Events in Web of Things Applications
  • 09.45 - Mahda Noura, Sebastian Heil and Martin Gaedke. GrOWTH: Goal-Oriented End User Development for Web of Things Devices
  • 10.00 - Kyeongdeok Baek and In-Young Ko. Spatio-cohesive Service Selection Using Machine Learning in Dynamic IoT Environments
  • 10.15 - Vito Bellini, Tommaso Di Noia, Marina Mongiello, Francesco Nocera, Angelo Parchitelli and Eugenio Di Sciascio. Reflective Internet of Things Middleware-enabled a predictive real-time Waste Monitoring System

Research Session 10

Processing Data Streams

8th Friday. 09.00 - 10.30 - Place: Miguel Hernández Room

Session chair: TBA
  • 09.00 - Shen Gao, Daniele Dell'Aglio, Jeff Z. Pan and Abraham Bernstein. Distributed Stream Consistency Checking
  • 09.30 - István Koren and Ralf Klamma. Peer-to-Peer Video Streaming in HTML5 with WebTorrent
  • 10.00 - Mario Gonzalez-Jimenez and Juan De Lara. Datalyzer: Streaming data applications made easy